Gyerekkoromban volt egy nagy, nehézkes szekrénysor a szobámban. Igaz, mindent elnyelt, de a szoba nyomasztó és levegőtlen lett tőle. Pedig nem volt kicsi szoba. Akkor elhatároztam, felnőttként nálam ilyen nem lesz. És ezt mindenkinek jó szívvel ajánlom. Szekrény nélkül persze nem megy, de próbáljuk meg levegősen. Ez akkor sikerül, ha alaposan körbenézünk a lakásban. Hol van olyan sarok, kihasználatlan falszakasz (az ajtó mögött? vagy fölötte? a fürdőben? a nappaliban?), ahova valamilyen tárolót - legyen az polc, fiókos szekrény, vitrin vagy egyéb kisebb darab - helyezhetünk el.
Mindenekelőtt, ha tárolásról van szó, tervezzük meg alaposan, mekkora méretű szekrényre van szükségünk, ebből mennyi polcos, mennyi fiókos és mennyi akasztós részre. Ebben a bejegyzésben elsősorban ruha, cipő és kiegészítők tárolására helyezem a hangsúlyt. Később majd lesz szó könyvekről, edényekről, fürdőszobai és más eszközökről is. Még véletlenül se akarjuk minden holminkat a nappali szekrénysorába zsúfolni. Jobb, ha több helyiségben is van tárolási lehetőségünk, az előszobától a fürdőig. Így sokkal áttekinthetőbb és tematikusabb rendszer szerint tudunk tárolni.
Tervezésnél nézzük át mink is van, mennyi ruhát gyűjtöttünk össze észrevétlenül az évek során. Rakjunk ki mindent a meglévő szekrényből és mérjünk, centizzünk. Erről részletesebben itt olvashattok. Általában véve jó kiindulási alap, ha a család tagjainak számát figyelembe véve személyenként egy 120x60-as akasztós részt, egy 60x60-as vagy 60x45-ös polcos részt számolunk. Természetesen mindent a ruhák számához kell igazítani, vagyis igény szerint növelni vagy csökkenteni ezeket a méreteket. Férfiaknál akár lehet kevesebb is, nőknél jóval több :) (A magasságot a lakás belmagassága, illetve a beépíteni kívánt rész magassága adja.) Fehérneműkre is számíthatunk egy 40-50x40-es egységet. A cipőket külön szerencsés tárolni, lehetőleg az előszobában, egy lábbelire 30x30 cm-t számítva.
Ilyen rendszer szerint írhatjuk össze ruhatárunkat (még angolul sem kell tudni, a képek egyértelművé teszik). Utána gyerekjáték lesz a rendszerezés. Írjuk mellé a darabszámot és a helyigényt is, valamint,hogy melyik helyiségben kívánjuk elhelyezni.
Remek forgatható polc apróságoknak az előszobába, de megállja a helyét a gyerekszobában és a nappaliban is.
Papucstárolás kis helyen, sk.:
Az ilyen nyitott állványok egyedi hangulatúvá teszik a nappalit vagy hálót. Kis lakásokban is bátran alkalmazható. Este kiakaszthatjuk rá a másnapi holmit, tárolhatjuk itt a kedvenc táskáinkat vagy sáljainkat, nyakláncainkat. Közvetlenül a beköltözés után is érdemes alkalmazni, legalább nem kell dobozból öltözni.
Vannak persze szerencsések, akik egész szobát tudnak kialakítani gardrób számára. Ezek a helyiségek kiválóan berendezhetők IKEA-s bútorokkal (egyáltalán, ha tárolásról van szó, érdemes náluk körülnézni). De csak fantáziánk és pénztárcánk szabhat határt vágyainknak.
Példák a gardróbszekrény ideális elrendezésére. A jó helykihasználás érdekében a vállfás ruhákat különböző magasságokban, több sorban lehet felakasztani. Emellett különböző tárolási módokra van lehetőség: dobozok, polcok, fiókok, amelyekbe rengeteg apróságot pakolhatunk.
Nagyszerű helykihasználás a tetőtérben. Lépcső alatt is működhet ez a megoldás.
Végezetül néhány szép gardrób, külön helyiségben, rendezetten, átgondoltan:
Képek: Pinterest