Azt hiszem, mindenki egyetért velem abban, hogy a nappali mellett a konyha a családi élet központja. Bizonyos szempontból fontosabb is a nappalinál. Ez az a hely, ahol szinte a legtöbb időt töltjük: ide "futnak be" a családtagok, a barátok egy kávéra, a gyerekek itt írják a leckéjüket, itt zajlanak a nagy családi megbeszélések. Még azok életében is fontos szerepet tölt be, akik csak ritkábban főznek, mert egy kávét vagy teát mégiscsak itt készítenek el, itt olvassák el a reggeli híreket. És amióta ilyen mobil világban élünk, számítógépes munkavégzés színtere is lehet.
Érdemes tehát újra és újra visszatérni a konyha témájához, újabb és újabb szempontokat bevonni, hogy minél teljesebb képet alkothassunk. Most olyan elegáns konyhák fotóit gyűjtöttem össze, ahonnan nagyon jó ötleteket meríthetünk, legyen szó kialakításról, designról vagy a konyhasziget elhelyezéséről.
Mire figyeljünk konyhasziget tervezésekor?
- Ez a fajta elrendezés nagy térben érvényesül igazán, ott mutat jól. Viszont, ha nagy a helyiség, például azért, mert a konyha és a nappali egy légtérbe került, betöltheti a térelválasztó szerepét is, megfelelően tagolja és osztja fel funkciók szerint a lakóteret. Ezen kívül látványosabb és változatosabb helykihasználást biztosít.
- Méretezése: a minimum alapterület ennél a kialakításnál 15 négyzetméter. A kényelmes, ergonomikus használat (ajtók nyitása, fiókok kihúzása) miatt mindegyik, azaz mind a négy oldalon 110-120 cm-t kell hagyni. Méretét tekintve, ha kisebb szigetben gondolkodunk, szélessége legalább 80-90 cm legyen, mélysége pedig 60 cm. Egy ilyen méretű pultot plusz tárolónak, lerakó felületnek vagy tálalónak használhatunk. Ha étkezni is ezen szeretnénk vagy mosogatót, főzőlapot építenénk be, az ideális méret a 150x90(120) cm.
- Ha a főzőlapot itt helyezzük el, gondoskodni kell a szagelszívásról is. Ezt kétféleképpen oldhatjuk meg: vagy gipszkarton álmennyezet építésével (terhelhetősége min. 30 kg legyen) vagy a pultba süllyeszthető és kihúzható elszívóval. Semmiképpen se feledkezzünk meg dugaljak elhelyezéséről, például a járólap alatt elvezetett kábelek segítségével.
- Kompromisszumos megoldás: ha kisebb méretű a konyhánk, de mégis szigetben gondolkodunk, alakítsunk ki falhoz kapcsolódó pultot, vagyis félszigetet. Másik, egyszerűbb megoldás lehet, ha valamilyen mobil konyhaszigetet állítunk be, amit használaton kívül a fal mellé vagy akár a pult alá tolhatunk.
És most lássuk a szigetes kialakításokat!
Végezetül következzen egy nem szigetes, de design szempontjából mindenképpen figyelemre méltó konyha.
Ha tetszett a cikk, látogass el FACEBOOK oldalunkra is, és csatlakozz hozzánk!