A régi bútorokban rengeteg a lehetőség. Kis utánajárással olcsón hozzájuthatsz szép darabokhoz, sőt lehet, hogy otthon is lapul valami. :) Talán az okozhat nehézséget, hogy nem mindenki látja meg, mit lehet kihozni egy viseltes bútorból. Viszont némi internetes kutakodással remek inspirációkat lehet gyűjteni, érdemes hát kezdőként is belemerülni a témába, hogyan kezdj hozzá és mire figyelj. Sokkal többet nyerhetsz vele, mint gondolnád!
Egyedi megjelenés
Lehet, hogy az tart vissza a bútorfelújítástól, hogy időigényes és modern környezetbe nem tudod beilleszteni a régi darabot. Nos, az időráfordítás attól is függ, hogy milyen állapotú a bútor. Kezdőként érdemesebb masszív, nagyjából sérülésmentes bútort választani, amit csak le kell festeni krétafestékkel és máris sikerélményed lesz. Nagyon jók lehetnek például a 60-as, 70-es évek retró szekrényei. Mutatok egy példát:
Igaz, a lábát kicsit csiszolni kellett és szerettem volna, ha van fedlapja is, de ettől eltekintve tényleg csak festeni és lazúrozni kellett. Mondjuk egy kis virágmintával azért még megbolondítottam és a fogantyúkat is lecseréltem. :)
Ami viszont egészen biztos, hogy bármilyen módját is választod egy bútor megújításának, garantáltan egyedi darabod lesz. Visszatérve arra, hogy egy régi bútort hogyan illeszthetsz modern környezetbe, egyszerű a válasz. Ha nem esel túlzásokba, a különböző korokból származó berendezési tárgyak jól megférnek egymás mellett. Például amikor színt választasz a bútorodhoz, figyelj arra is, hogy ez a szín következetesen máshol is megjelenjen a szobában és a lakásban. Egyszerű lécezéssel is könnyen trendivé varázsolhatsz egy szekrényajtót vagy fiókot.
Gondolnád, hogy ez az asztalka valamikor így nézett ki?
És így készült a fiók lécezése:
Költséghatékonyság
Látva az új bútorok árát, nem kérdés, hogy megéri bútort felújítani. Még ha vásárolod is, jóval olcsóbban jutsz hozzá. Ezen kívül csiszolópapírra, ecsetre, festékre és viaszra lesz szükséged. Ez utóbbira csak krétafesték esetén, amiből egy szék vagy éjjeliszekrény esetén a legkisebb kiszerelés is elegendő. A kicsi darabokban még az is jó, hogy változatosan tudod használni őket, ott ahol éppen szükség van rá.
Jobb minőség
Már csak azért is érdemes bútort menteni, mert a régiek leginkább fát használtak, akár furnérozva vagy rétegelt lemezként. Egy biztos, sokkal tartósabbak, mint egy-egy mai "valami" (kivételek persze vannak, de azoknak az árát is megkérik). Ráadásul jobban ki tudod használni velük a helyet, a méretük sokkal "tárolás-barátabb". Például nézd meg ezt a két éjjeliszekrényt, a szélességük teljesen egyforma, 50 cm. Viszont a tömör fát semmi nem helyettesítheti. (Csak zárójelben, a jobb oldali szekrény mindenestül kb. fele annyiba került, mint a bal oldali.) Tegyük hozzá, hogy a maga nemében a bal oldali is szép és időtálló darab. (Ez a bútor itt érhető el.) Csak hát a jobboldalinál a réz fogantyú tényleg réz, és még sorolhatnám ...
Tehetsz valamit a környezetvédelemért
Ha mindenki csak egy keveset tesz a közvetlen környezetéért, már előbbre vagyunk. Miért is kellene pusztulásra ítélni valamit csak azért, mert már nem divatos? Az sem mindegy, hogy egy laminált lapból előállított bútor gyártása során mennyi vegyszert használnak. Ha figyelsz arra, hogy környezetbarát anyagokat használj (a krétafestékek többsége ilyen), sokat teszel az egészségedért is.
Ezt az asztalt is kidobták volna.
Pedig csiszolással és újrafestéssel ilyen csodás lett. Igaz ez már nagyobb munka volt.
Hasznos hobbi
Manapság, amikor legtöbben pihenésként elmerülnek az online világban, sokkal szívet melengetőbb egy olyan hobbit választani, ami tényleges tevékenységet jelent. Nem kell hozzá túl sok kézügyesség, hamar szert lehet tenni tapasztalatra és az eredmény nem marad el.
Nem beszélve arról, hogy a felújítás folyamata igazi flow élmény, ahogy látod megújulni, megfiatalodni a piszkos, kopott bútort.
Mutatom milyen volt előtte:
Ha kedvet kaptál a bútorfelújításhoz, hajrá! És ha még maradtak kérdéseid, keress bizalommal! Munkáimat Instagram oldalamon is megnézheted.
Fotók: saját