Tél végén, tavasz elején még ritkán gondolunk arra, hogy hamarosan beköszönt a verőfényes nyár és védekeznünk kell a tűző napsütés ellen. Árnyékolókkal nemcsak a fényeket, hanem a beáramló hőt is nagymértékben szabályozni tudod. Hogy könnyebb legyen a választás az egyes típusok között, ismerjük meg fő jellemzőiket!
Kívül vagy belül?
Az árnyékolás legegyszerűbb módja a fény megszűrése. Praktikus és olcsóbb eszközei a különböző sötétítő és fényáteresztő függönyök, irodákban, folyosókon a szalagfüggönyök. Hatékonyan és látványosan irányítják, „terelik” a fényt, puhítják a fény-árnyék hatásokat.
Mivel azonban a napsugárzás hőhatással is együtt jár, nyáron hatékony védekezésre van szükségünk. Ilyenkor legtöbbet a hagyományos redőny segít. A lehúzás mértékével könnyedén szabályozhatjuk a beáramló fény és hő mennyiségét. Azonban nem mindenhol van lehetőség redőny felszerelésére. Ezeken a helyeken kerülnek előtérbe a belső árnyékolók. Illetve létezik még az úgynevezett zsaluzia, ami nem más, mint külső reluxa. A külső használathoz csupán két plusz damilra van szükség, ami nem engedi a lamellák lebegését. Előnye a redőnyhöz képest, hogy sokkal könnyedebb szerkezet, telepítése egyszerű. A lamellák mozgatásával a bejövő fény 80-85 %-át kiszűrhetjük és ezzel együtt a jelentős hőmérséklet-emelkedést is. Kezelhetjük távirányítóval vagy teljesen automata működéssel is elláthatjuk.
Hatékony belső árnyékolás
A belső árnyékolók közül a legkevésbé a reluxa engedi át a fényt. Percek alatt felszerelhető, akárcsak a sűrű szövésű anyagból készült rolók, roletták. A választék szinte zavarba ejtő, a klasszikustól a minimalista stílusig bármely enteriőrbe találunk megfelelőt.
Legnépszerűbbek kétségkívül a roletták, köszönhetően modern megjelenésüknek, kis helyigényüknek és nem utolsó sorban hő-visszaverő képességüknek, ami annak köszönhető, hogy anyaguk készülhet aluimpregnált vagy alumínium fóliázott kivitelben is. Egy ilyen árnyékolóval a klímát is sokkal energiatakarékosabban üzemeltethetjük.
A könnyebb tájékozódás érdekében a különböző textileket típus szerint betűjelekkel látták el, így megkülönböztetünk fényzáró textilt, mely a szoba felé színes, kifelé fehér (jelölése BO), van olyan is, amelynek mindkét oldala azonos színű (BO BB), illetve aluimpregnáltat, amely a szoba felé színes, kifelé impregnált (BO BS).
A tisztítás miatt sem kell aggódnunk, anyaguk ellenáll a szennyeződéseknek, ujjlenyomatoknak, taszítja a port és gombásodás ellen is kezelik.
A roletták egy különleges, egyedi megjelenésű fajtája a sávroló. Érdekessége, hogy textilje fényzáró és fényáteresztő sávokból tevődik össze, amellyel kellemes hangulatot teremthetünk egy adott helyiségben. Ez adja funkcionális előnyüket is. A textil duplán fut, az egyik vége a szerkezethez rögzített, a másik pedig alumínium tengelyre tekeredik föl. A két egymást követő sáv mozgatásával változtathatjuk a beengedett fény mennyiségét. Bármelyik helyiségben alkalmazhatjuk, például ott is hatékonyan szűrhetjük meg a fényt, ahova nem szeretnénk hagyományos függönyt tenni. Tetőtéri ablakokra is könnyen szerelhető.
Remélem, tudtam segíteni a választásban!
Tetszett a cikk? Ha igen, kövess a Facebookon is, ahol további érdekes témákat találhatsz!