Az egyik legkisebb méretű panel konyha példáján keresztül szeretném bemutatni, hogyan rendezheted be ezt az apró teret praktikusan, jól használhatóan. A feladat egyáltalán nem könnyű, főleg ha az ember modern, gépesített konyhát szeretne. Már most az elején mondom, kompromisszum mindenképpen szükséges. Erre előbb-utóbb mindenki rájön. Ez a cikk éppen azért született, hogy ne a megvalósítás során döbbenj rá, mit kellett volna másképp csinálni. Egy kis megalkuvás nem akkora tragédia, ha a másik oldalon nyersz: nagyobb pultfelületet vagy egy plusz polcot. Haladjunk azonban sorban, nézzük meg, hogyan láss hozzá!
A kérdéses konyha méretei: 194x252 cm. Maga a konyha ennél hosszabb, de szekrényt erre a felületre tehetsz. Mutatom alaprajzon is, egy átlagos berendezéssel:
Már a kötelező funkciók (hűtés, mosogatás, főzés) elhelyezése is fejtörést okoz, hát még ha szeretnél mikrót, neadj' Isten, mosogatógépet is! És akkor még a munkapultról nem is beszéltünk. Máris szemben találod magad azokkal a bizonyos a kompromisszumokkal:
1. kompromisszum: elrendezés
Ezt a konyhát eredetileg egysorosra tervezték, ami édeskevés. ennél sokkal szerencsésebb elrendezés az L alak. Esetleg meg lehet próbálkozni az U alakúval is úgy, hogy az ablak alatti szekrények 40 cm mélységűek. Ennek hátránya, hogy két sarokelemet is be kell építeni, és ebből az egyik nem szabvány méretű. Viszont nyersz pár alsó szekrényt. Ha azonban pici étkezőt is szeretnél, jobb az L alak. Most ezt a változatot mutatom be részletesen.
2. kompromisszum: sarokszekrény
Sarokszekrényből a 90x90-es az ideális, az IKEA által gyártott hosszúkás változat (127x67 cm) ide túl nagy. Azonban a 90x90-est is jól ki lehet használni forgótálcákkal. A lényeg, hogy bármennyire is adná magát, ne ide tedd a mosogatót, mert ezzel értékes helyet veszel el a sarokszekrényből (csak egy tálca fér el) és még a szemetesnek sem lesz megfelelő helye.
Ezen a változaton felcseréltem a hűtőt és a tűzhelyet, így be lehetett építeni egy 45 cm-es mosogatógépet. A mosogatógép és a sarokszekrény közé pedig pont befér egy 60-70 cm szélességű egymedencés mosogató csepegtetőtálcával.
3. kompromisszum: mosogatógép
Ma már alapvető elvárás, hogy könnyebbé tegyük a mosogatást. Szerencsére a legtöbb háztartási gép kisebb méretben is kapható. Vagyis ne gondolkodj 60 cm szélességű gépben, ebbe a konyhába maximum a 45 cm-es fér el. Ha ugyanis beteszed a 60 cm szélességűt, nem marad hely normális méretű alsó szekrénynek. Egyébként akár egy négytagú család számára is elegendő lehet a kisebb, megfelelő szervezéssel, időzítéssel. Kivételek persze vannak, de most kompromisszumokról beszélünk :)
Ha már a kisebb méretű mosogatógépnél tartunk, egy-két fős háztartások számára szóba jöhet egy igazi helytakarékos megoldás, ha a mosogatógép fölé kerül a sütő, ami egyben mikró is. Ilyen készüléket gyárt például a Candy.
4. kompromisszum: pultfelületek
Mindenki azt szeretné, ha szép hosszú, egybefüggő pultjai lennének, ahol kényelmesen dolgozhat. Itt azért jobb, ha kicsiben gondolkodunk :) Ennek ellenére arra törekedtem, hogy a lehetőségekhez képest legalább 70-80 cm egybefüggő felület legyen, ami már nagyjából elég. Ha megnézitek a tervet, ennél még valamivel több is lett, kb 1 méter + a sarok rész.
Amire még figyelni kell: a főzőlapot úgy kell elhelyezni, hogy a fal mellett legalább pár centi maradjon, ne közvetlenül a "falra" kerüljön. Itt 4 cm-t hagytam el.
A másik fontos szempont, hogy akkor lesz jól használható a pultod, ha lehetőség szerint kevés dolgot tárolsz itt. Például a mikrót a felső szekrényben helyezed el vagy a hűtő fölött (ha az nem túl magas, max. 130 cm).
Jól látszik tehát, hogy ebben a konyhában inkább függőleges irányban kell gondolkodni, vagyis hogy mi fölé mit tudsz tenni. Ezzel nyerheted a legtöbb helyet.
5. kompromisszum: felső szekrények
Mivel pakolási lehetőséged leginkább a felső szekrényekben lesz, azt kell végiggondolni, hogy mennyi edényed, egyéb tárolni való holmid van és ezek közül mit használsz ritkábban. Ha sok az elpakolandó tárgy, érdemes mennyezetig tenni a felső szekrényeket. Legfelülre teheted a kevésbé használatos edényeket, lejjebb pedig a mindennapos használatúakat.
+1 ötlet: extra szekrény a hűtő mellett
Ezekben a konyhákban a legtöbben gondolni sem mernek kamraszekrényre, pedig milyen nagy szükség lenne rá! Már egy kisebb méretű is rengeteg dolgot elnyel: liszt, cukor, fűszerek, olaj, ecet, konzervek, alul ásványvíz, hogy csak a legalapvetőbbeket említsem. Ezen a terven a hűtő mellé egy 15 cm mélységű polc került, hiszen az előbb felsorolt termékek ekkora helyen is rendesen elférnek. A polc lehet teljesen nyitott vagy alul zárt vagy teljesen zárt és kihúzható.
Egy-két nyitott polccal kicsit szellősebbé teheted. Plusz előnye, hogy amikor a konyhába lépsz, nem rögtön a hűtő mellett mész el, hanem barátságosabbá teszi a bejáratot.
Remélem sikerült hasznos ötleteket adni a berendezéshez!
Tervek: saját
Tetszett a cikk? Ha igen, kövess a Facebookon is, ahol további érdekes témákat találhatsz!
Szívesen olvasnál még praktikus, színes ötletekről?
Ha szeretnéd tudni, hogyan lesz barátságos és praktikus az otthonod, ajánlom figyelmedbe az OTTHONUNK SZÍNEI című könyvet, amely további inspirációkkal szolgál otthonod stílusának, témájának megtalálásához. Könnyen követhető példákkal gyakorlati és közérthető ismeretanyagot ad. Ha csak a könyvet vásárolnád meg, kattints ide.
Van azonban egy másik lehetőség is! Most ajándékba kapod az Otthonunk színeit, ha jelentkezel on-line lakberendező tanfolyamomra! A tanfolyam gyakorlatiasan foglalja össze azt a szaktudást, amely segítségedre lesz saját otthonod tervezésénél, átalakításánál. Nem kell több helyről böngészni, keresgélni, itt egyben megtalálod.